poniedziałek, 8 lipca 2013

Czas pokaże - Jeffrey Howard Archer wydaw.Rebis

              
  Jeffrey Howard Archer to jeden z najbardziej ciekawych pisarzy brytyjskich , autor poczytnych
 powieści z wątkiem sensacyjnym. Wielu na pewno czytało jego sfilmowaną powieść „Co do grosza” czy też „Kaine i Abel”. To również „ojciec” zaskakujących opowiadań. zarówno fikcyjnych ,jak i napisanych na podstawie prawdziwych wydarzeń. 
              Powieść „Czas pokaże”,będąca na czołówkach list bestselerów nie tylko w Anglii , jest na pewno jego następną perełką. To epicka saga o życiu Harry'ego Cliftona , chłopca, która od najwcześniejszego dzieciństwa marzył ( lata dwudzieste), aby zostać dokerem w rodzinnym Bristolu. Dzieje się jednak zupełnie inaczej. Pomimo początkowej niechęci do nauki ,zostaje uczniem ekskluzywnej szkoły dla chłopców. Tam poznaje dwóch swoich największych przyjaciół, a pośrednio dzięki jednemu – największą miłość swojego życia. Mamy tu sporo pozytywnych bohaterów , właśnie jak ci młodzi chłopcy, Ol Jack, i mama Harry'ego – Maisie, której postać nakreślił autor bardzo obrazowo. Nie da się jej nie lubić. Jest kobietą jak na tamte czasy bardzo postępową, umiejącą docenić wartość wykształcenia i pewnych znajomości, oraz konsekwentną w każdym calu. Nosi ona jednak w sobie ogromną tajemnicę , która jest istotna dla jej syna . Czy ją ujawni ? Jak wielką siłę charakteru musi mieć, że milczy? Zagadek w treści mamy więcej, a ujawnienie rozwiązań, będzie kluczowe dla bohaterów.
   Ukazanie treści poprzez prowadzenie narracji przez kilku bohaterów ,czyni powieść zdecydowanie ciekawszą. Każda postać zostawia pewne niedomówienia na temat swojej osoby, jesteśmy zaskoczeni niektórymi faktami, które są przez kogoś innego ujawniane. Mnie osobiście ciekawił wątek głównego bohatera, ciągnęło mnie do tego , żeby wyszukiwać w tekście następnego rozdziału przez niego opisywanego. Byłby to jednak niewybaczalny błąd, ponieważ można by było pogubić się w wątkach , które są wcześniej prowadzone. 
     Wszystkie wydarzenia łączy postać Old Jack'a, człowieka – zagadki, kim okaże się naprawdę ? Na początku w odczuciu Harrego dziwaczny starszy pan, później jego najwierniejszy przyjaciel i doradca. Przewija się przez całą fabułę i jest jedną z kluczowych postaci. Ten tajemniczy, oczytany człowiek ujmuje czytelnika i czujemy do niego ogromną sympatię .
Archer jak zwykle ukazuje nam, ze mentalność Anglików nie zawsze jest w porządku.„Anglicy są największymi snobami na świecie i to najczęściej bez powodu. Im mniejszy talent, tym większy snob, według mojego doświadczenia. To jedyny sposób na przetrwanie tak zwanej klasy wyższej”. Widoczne jest to w działaniach wyższej sfery m.in.syna właściciela stoczni , w której pracował wujek Harry'ego i w której, bardzo on sam chciał się znaleźć, jak i policji uległej wpływowym ludziom.
   Fabuła czytelników kilka razy porządnie zaskoczy, ukazując nagle schowane wcześniej atuty, tak, że w naszych domysłach co dalej , możemy się nieźle pogubić. 
Początek II wojny światowej to czas końca powieści - pierwszego tomu sagi. Co konflikt światowy  przyniesie bohaterom -myślę, że autor już postara się, żeby wydarzyło się coś, czego się w  ogóle nie spodziewamy.

     Książka spodoba się zarówno miłośnikom powieści autora, jak i tym , którzy przygodę z jego twórczością dopiero zaczynają. Zadowoleni będą wszyscy, którzy lubią niespodziewane zwroty akcji i pewne niedomówienia. Jest to świetna lektura , która niesamowicie wciąga. Ja osobiście cieszyłam się, że mogę pośrednio uczestniczyć w życiu głównego bohatera , który  pomimo wielu zawirowań w swoim życiu wykazuje się ogromną siłą woli  i determinacją. Jeśli ktoś lubi tajemnice i zaskakujące zwroty akcji - polecam .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz