czwartek, 14 listopada 2013

Dziennik Cwaniaczka Zrób to sam ! Jeff Kinney     Jeff Kinney to amerykański pisarz, rysownik, projektant gier on line. Napisał między innymi serię książek pt. „Dziennik Cwaniaczka”( w Polsce wydano siedem tomów, dwa w przygotowaniu). W tym momencie już trzy tomy doczekały się adaptacji filmowych.


    Głównym bohaterem serii jest Greg Heffley, nastolatek chodzący do gimnazjum. Swoje codzienne przeżycia, pomysły jak i przemyślenia zapisuje w formie dziennika. Ma zarówno starszego jak i młodszego brata, za którymi nieszczególnie przepada. Dużo miejsca poświęca w zapiskach mamie, jako osobie najbardziej nim dyspozycyjnej. Greg doskonale wie, że tak jak mama zadecyduje tak ma być, i lepiej nie próbować dyskutować. Jego zapiski są świetnie ilustrowane, rysunki przypominają trochę komiks z racji wielu śmiesznych dymków nad nimi. Cwaniaczek ma wiele pomysłów, które zwalają z nóg czytelnika, lub powodują jego ataki śmiechu. Najciekawsze jest to, że to co mnie bawi w treści, niekoniecznie śmieszy moją małą latorośl, a to z czego mój syn skręca się ze śmiechu, mnie czasem hmmm, mocno zastanawia.
    „Zrób to sam” to część serii, gdzie młodzi czytelnicy mogą się wykazać swoja pomysłowością i kreatywnością . Jest to zeszyt w którym można wykonywać różne prace. Niektóre mają bezpośredni związek z treścią poprzednich tomów serii, inne są zupełnie z nimi nie związane. I tak na przykład mamy tu różne testy z podchwytliwymi pytaniami (czy kiedykolwiek zostałeś wyrzucony z domu przez rodziców twojego przyjaciela lub czy komuś zmieniałeś pieluchę, czy próbowałeś zrobić balona z rodzynek zamiast gumy do żucia ?). Młody czytelnik również może stać stać się autorem komiksów – na przykład kończyć rysunki z poddanym już testem, lub tworzyć od początku swoje osobiste. Gdy ma ochotę zabawić się w przepowiadacza przyszłości, to również ma taką możliwość. W dzienniku są do wykonania prace zarówno pisemne jaki plastyczne. Można stworzyć portrety  swojej świetności, czy też narysować najbardziej ulubioną kanapkę. Dosyć duża cześć, to strony przeznaczone do spisania swojej własnej historii. Może to być życiorys, czy też z próby pisania powieści. Jest też odpowiednie miejsce dla młodego zbieracza autografów, czy też miłośnika różnorodnych cytatów. Są rzeczy, które powinieneś zrobić zanim się zestarzejesz, czy też odpowiednio stworzone reguły dla twojej rodziny.
Akurat ten tom serii ogromnie mi się podoba. Pozwala aby młody czytelnik tworzył swoje arcydzieła, ćwiczył się nie tylko w rysowaniu ale także w pisaniu tekstów. Zdecydowanie pobudza wyobraźnię. Na pewno ten dzienniczek zmusza do pewnego wysiłku (czego akurat młodzi niekoniecznie lubią) ale robi to w sposób nienachalny, poddaje pomysły, więc cała reszta zależy od zapału młodego użytkownika. Bardzo podoba mi się tutaj wielka różnorodność rzeczy, które można wykonać począwszy od zbudowania swojej kapsuły czasu, po stworzenie własnego drzewa genealogicznego, co już na pewno wymaga sporo pracy.
Świetna jest szata graficzna, która zachęca do czytania nawet opornych.
Jest to zdecydowanie bardzo dobra interaktywna książka, która powinna spodobać się nie tylko męskiej części młodych czytelników. Pośród wielu tego typu publikacji na rynku, ta zdecydowanie przebija pomysłowością autora w doborze różnorodnych poleceń do wykonania. Ponadto dzięki rysunkom, zawiera wiele elementów humorystycznych, które dodatkowo uatrakcyjniają i umilają przeglądanie. Polecam jako świetny prezent na Mikołaja !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz