niedziela, 7 września 2014

8 kroków do pozbycia się bólu pleców. E.Gokhale. S. Adams

http://talizman.pl/zdrowie/9827-8-krokow-do-pozbycia-sie-bolu-plecow-naturalne-metody-na-dolegliwosci-plecow--9788364278297.html
 Esther Gokhale dorastała w Indiach pomagając matce, licencjonowanej pielęgniarce, leczyć porzucone dzieci czekające na adopcję. Obecnie jest absolwentką Uniwersytetów w Harvardzie i Princeton w dziedzinie biochemii i akupunktury na Uniwersytecie medycyny Orientalnej w San Francisko. Ponieważ w czasie pierwszej ciąży dostała porażającego bólu a przeprowadzona operacja nie przyniosła ulgi, rozpoczęła szukać metod, które pozwoliły by na eliminację bólu pleców. Obecnie naucza w swoim ośrodku terapeutycznym w Palo Alto.


  Z powodu długich godzin spędzonych przy pracy na komputerze i w sumie małej ilości ruchu, powoli zaczynam mieć problem z bólem ramion i pleców. Nie chcąc rozwiązywać tych trudności za pomocą leków, z ciekawością sięgnęłam po tytuł „8 kroków do pozbycia się bólu pleców” mając nadzieję, że podpowie mi on jak w sposób naturalny mogę wyeliminować lub choć zmniejszyć mój ból Spodziewałam się paru przykładów gimnastyki, które można wykonać pewnie i przed ekranem, lecz kompletnie nie byłam przygotowana na to co proponuje autorka. W poszukiwaniu przyczyn bólu pleców,studiowała ona w Instytucie Aplomb w Paryżu jak i też podróżowała do wielu miejsc na świecie, gdzie właściwie ludzie nie mają w ogóle takiego problemu. Była w Burkin Faso, portugalskich wioskach, rybackich osadach w Brazylii. Poznała tam starożytną sztukę dbania o ciało, która zachowała się w sposobie poruszania się tkaczek, młynarzy i rolników z rdzennych społeczności. Swoje obserwacje skompletowała właśnie w tym poradniku, z którego korzystać mogą zarówno ci którzy bólu już doświadczyli jak i ci, którzy chcą go uniknąć w przyszłośći. Autorka wiele miejsca poświęca mechanizmowi funkcjonowania kręgosłupa i powoli, stopniowo przygotowuje do sposobu przeprowadzenia ośmiu ćwiczeń w celu usprawnienia naszej postawy. Lekcje kolejno dotyczą – siedzenia z wyciągniętym kręgosłupem, leżenia na plecach z wyciągniętym kręgosłupem, leżenia na boku z wyciągniętym kręgosłupem, korzystania z wewnętrznego gorsetu, stania z wyciągniętym kręgosłupem, przechylania bioder, i szybującego chodu. Każda lekcja składa się z trzech części: wstępu gdzie omówiona jest teoria i wada postawy lub ruchu, przytoczone są korzyści, następnie instruktażu, gdzie znajdują się wskazówki krok po kroku wraz z uzupełniającymi je zdjęciami, ukazane jest również dokładnie to czego nie robić i zakończenia które zawiera oznaki postępów, dodatkowe informacje i podsumowanie lekcji.
Książka jest ogromnie bogato ilustrowana zarówno rysunkami jak i fotografiami. Przedstawiają one zarówno poprawną postawę, jak i bardzo dużo naprawdę prostych ćwiczeń – krok po kroku. Nie możemy się sami przed sobą tłumaczyć, że nie mamy na nie czasu, czy też miejsca ,ponieważ wiele z nich wykonuje się na siedząco, czy też stojąc w miejscu. Są to ćwiczenia możliwe do wykonania zarówno przez osoby młodsze jak i starsze, które już mają w jakiś sposób ograniczoną możliwość ruchu. Poradnik posiada załącznik, w którym zamieszczona jest spora ilość dodatkowych ćwiczeń wzmacniających mięśnie, jak i stosowanych przy bólu lub sztywności. Całość jest uzupełniana również ciekawostkami historycznymi dotyczącego tytułowego problemu i sposobów z jakich w danych czasach, czy miejscach korzystano.
Książka ta jest świetnie wydana. W sposób można nazwać albumowy, z kolorowymi fotografiami stanowi poradnik, który mało, że jest ogromnie ciekawy , to sposób przekazywania informacji przez autorkę jest bardzo przejrzysty. Można z niego korzystać nie bojąc się popełnienia błędu, który mógłby nam zaszkodzić. Ja osobiście dowiedziałam się jak prawidłowo mam stać, siedzieć chodzić a przede wszystkim spać. Poznałam ciekawe techniki rozluźniania kręgosłupa, które poprawiają krążenie krwi i odprężają mięśnie. Ważne jest to, że można je stosować w czasie pracy przy komputerze, jazdy samochodem czy też oglądaniu telewizji. Na pewno będę starać się je stosować, ponieważ nie zajmują wiele czasu a efekt naprawdę szybko jest odczuwalny.
Poradnik polecam wszystkim, którzy spędzają dużo czasu przed ekranem komputera. Zapoznać się z nim jest zdecydowanie warto. Polecam.Bardzo dziękuję za możliwość recenzjii Wydawnictu Studio Astropsychologii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz