sobota, 28 marca 2015

Hej Jędrek! Przepraszam, czy tu borują ? - Rafał Skarzycki, Tomasz Lew Leśniak


Nie jestem ogromną miłośniczką komiksów, jednak uważam, że ten gatunek zdecydowanie może się podobać, i absolutnie go nie neguję. Zdecydowanie sprawdza się on w przypadku, gdy dla młodego czytelnika ważną rolę odgrywa część graficzna i o wiele lepiej wtedy skupia się on na tekście. Duet Skarzycki- Leśniak stworzyli właśnie świetną książkę dla opornych, dla których czytanie powieści niekoniecznie jest czymś przyjemnym, za to uwielbiają formę komiksową.
Tytuł ten na pewno stanie się przez to bardziej atrakcyjny. Na rynku wydawniczym króluje wydany podobnie „Dziennik Cwaniaczka”, którego autor Jeff Kinney zastosował podobny
zabieg z tym, że jest on zarówno autorem tekstu jak i ilustracji. Książka ta bije wszelkie rekordy popularności, lecz mam nadzieję, że już niedługo i prym zacznie wieść tytułowy Jędrek. Chłopiec ten ma dziesięć lat, starszą siostrę, którą nazywa Wyjec, mamę policjantkę i tatę, który prowadzi swój warsztat samochodowy. Jędrek uwielbia utrwalać poczynaniu siostry właśnie w formie komiksu,co jest zdecydowanie ich kością niezgody oraz jak większość chłopców w tym wieku, pragnie pobijać rekordy w grach komputerowych i zdecydowanie gardzi płcią przeciwną. Jego mama prowadzi bardzo ważne śledztwo, którym interesują się wszyscy wokół, lecz niestety zdecydowanie nie idzie ono naprzód. Jędrek ma inny problem, nie dość, że zapomniał o ważnej klasówce z matematyki, to w szkole zaczęła pracować nowa, piękna pani stomatolog, która zdecydowanie według niego za bardzo zabrała się za leczenie zębów we wszystkich klasach. Żeby każdemu zakładać po trzy plomby to się w jego głowie nie mieści i zaczyna podejrzewać, że chodzi tutaj o zupełnie co innego. Niespodziewanie w sukurs przychodzi mu Karolina, ta co to wszystko wie najlepiej i umie najlepiej. Wspólnie zaczynają prowadzić swoje śledztwo, którego wynik naprawdę będzie zaskakujący.
Muszę przyznać, że autorom udało się stworzyć ogromnie żywych i prawdziwych bohaterów.

Bardzo ciekawy wątek sensacyjny powoduje, że zainteresowanie czytelnika zwiększa się z każdą stroną. Wszystkie wątki fabuły świetnie się łączą i wzajemnie uzupełniają. Tu nie ma informacji niepotrzebnych, wszystkie mają za cel naprowadzić czytelnika w celu rozwiązania zagadki. Jędrek jest osobą budzącą ogromną sympatię a jego tok myślenia jest szybko akceptowany. Książkę czyta się błyskawicznie, jest napisana i zilustrowana inteligentnie, z ogromnym humorem. Nie sposób nie polubić głównych bohaterów, ich wizerunki zapadną na długo w pamięci. „Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują” to nie debiut autorów. Mają już oni na swoim koncie komiksy o Jeżu Jerzym, Tymku czy Mistrzu. Trzeba się cieszyć, że ich współpraca układa się tak znakomicie a ich nowa propozycja na pewno zjedna im duże grono fanów. Ja z niecierpliwością czekam na dalsze przygody zwariowanego Jędrka i jakże jego charakterystycznych przyjaciół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz