wtorek, 2 czerwca 2015

Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych -

       
     Bajkoterapia jest fantastyczną formą pewnej pomocy niesionej dzieciom, jak i również ich opiekunom. Sam termin biblioterapia najprościej oznacza leczenie książką. Jako metoda lecznicza stosowana jest od dawna, lecz jako dyscyplina naukowa funkcjonuje krótko. Takie terapeutyczne stosowanie książek idealnie sprawdza się u młodego czytelnika. Możemy pomóc mu rozprawić się z różnego typu lękami, przybliżyć mu stresujące sytuacje jak brak akceptacji w grupie czy zgubienie się w tłumie. Autorami bajek - pomagajek są zarówno pisarze ( między innymi Agnieszka Tyszka, Grażyna Bąkiewicz, Zofia Stanecka) jak i aktorzy ( Grażyna Wolszczak, Rafał Królikowski). We wszystkich tekstach jest przedstawiony w formie obszernej historyjki pewien problem. Dodatkowo pewne wskazówki (komentarz bajkoterapeutyczny) otrzymuje dorosły. Mowa w nim o tym, kiedy dane opowiadanie jest wskazane czytać, o czym można porozmawiać, co jeszcze można zrobić by lepiej dziecko wspomóc (np. prace plastyczne, pewne gry i zabawy). Wszystkie bajki mogą być pewną inspiracją do wspólnej rozmowy na tematy wydawałoby się nam dorosłym dziecku znane, lecz ogromnie ważne, warte utrwalenia jak np. jego bezpieczeństwo czy numery telefonów alarmowych. Dla dziecka trudna może być też rywalizacja z rodzeństwem, czy poczucie inności w grupie dlatego warto przedstawić mu podobne sytuacje patrząc na nie jakby z boku, mogąc omówić i ocenić pewne zachowania. Dzieci zdecydowanie lepiej rozumieją sytuacje które widzą i mają w jakiś sposób zobrazowane, lecz same mają problem z tym co czują i nie umieją często tego przekazać dorosłym. Dlatego też historyjki o myszce, która się wszystkiego bała, o Szymku, który zgubił się w wesołym miasteczku pomogą młodemu czytelnikowi w trudnej czy niekomfortowej sytuacji ( bajka o kłótniach w rodzinie).
    Warto również zapoznać się ze wstępem opracowanym przez eksperta od bajkoterapii Katarzynę Klimowicz. Na pewno treści w nim zawarte pomogą w jeszcze lepszej pracy z pomagajkami.
Bajki są zilustrowane przez Marcina Piwowarskiego, jego prace dodają im dużego uroku, są ogromnie sympatyczne i świetnie uzupełniają tekst.
Wydanie takiego tomu uważam za znakomity pomysł zdecydowanie warto po niego sięgnąć. Przecież niejednokrotnie wspominamy nasze dziecięce strachy i problemy, które wydawały nam się ogromne a teraz patrzymy na nie z pobłażaniem. Jeżeli więc możemy w taki sposób dziecku pomóc a oprócz tego miło spędzić z nim czas, to przecież same plusy. Polecam !!





Za możliwość napisania recenzji bardzo dziękuję wydawnictwu „Nasza Księgarnia”


 

1 komentarz:

  1. Oczywiście, że to świetny pomysł. Takie książki należy promować!

    OdpowiedzUsuń