wtorek, 11 sierpnia 2015

Bajecznie bogaci Azjaci - Kevin Kwan

  W tych dniach Singapur obchodził swoje wielkie, pięćdziesiąte urodziny. Uroczyste obchody były świetnym uzupełnieniem czytanej właśnie przez ze mnie lektury. Rachel wie skąd pochodzi jej chłopak, lecz gdy dostaje od niego propozycję zwiedzenia jego rodzinnego kraju ma chwilkę wahania, lecz na pewno nie jest przygotowana na to co zobaczy, ani co ją czeka. Wspaniała egzotyka, pewna monumentalność, jak i ogromny przepych po prostu ją poraża. Trudno znaleźć jej się w miejscu, gdzie kult pieniądza jest ogromny, wykształcenie w ogóle nie w cenie a teoretycznie przyszła rodzina robi wszystko aby rozdzielić ją Nickiem., na którego zresztą zdecydowanie polują inne dziewczyny. Czy luksus, prywatne odrzutowce, olbrzymie jachty z własnymi barami i kasynami onieśmielą do tego stopnia, że Rachel się podda?
Kevin Kwan wprowadza nas w bajkowy świat, który mami, zdumiewa lecz równocześnie wzbudza wątpliwości. Olbrzymie posiadłości z bajkowymi ogrodami, ubrania warte mieszkania w Paryżu, ogromne zwrócenie uwagi na pochodzenie poszczególnych rodzin. Tu każdy ma swoje miejsce, hierarchia jest jasno określona, brak jest możliwości wniknąć w elitarne kręgi. Dodatkowo autor niejednokrotnie ukazuje swoich bohaterów w krzywym lustrze, z wielką ironią , obnażając ich słabości, jak i uwypuklając wady.
Rachel próbuje znaleźć swoje miejsce w tym niesamowitym świecie, walczy o swoją miłość jak i pozycję, lecz trudno jej przeciwstawić się pewnym tradycjom czy rytuałom.
Muszę przyznać, że powieść czyta się błyskawicznie i z dużym zaciekawieniem. Azjatycki, egzotyczny świat wciąga, lecz i zmusza do pewnych przemyśleń. Bieg wydarzeń ukazany z perspektywy kliku narratorów sprawdza się tutaj znakomicie a bohaterowie są wielkimi indywidualnościami co dodatkowo urozmaica fabułę. Ukrywane tajemnice, ogromna mania posiadania, niezwykłe kolekcje, wszystko to powoduje u czytelnika coraz większą ciekawość i zdumienie. Gdy dodamy do tego umiejętność rozśmieszania czytelnika przez autora, pewną jego złośliwość i uszczypliwość ,otrzymamy powieść, która stanowi dobrą , relaksującą lekturę, która co prawda wzbudza u czytelnika ogromnie skrajne emocje lecz niesamowicie wciąga. Rajskie widoki, majątki jakich sobie nie jesteśmy nawet w stanie wyobrazić, układy, układziki, manipulacja. Jak w tym tak obcym dla siebie świecie, poradzi sobie główna bohaterka? Sięgnijmy po powieść i poznajmy miejsce, gdzie rzeczywistość przechodzi wszelkie wyobrażenia. Polecam !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz