poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Nie czas na miłość - Agnieszka Walczak-Chojecka    Agnieszka Walczak-Chojecka bardzo wcześnie zaczęła interesować się literaturą. Jej pierwszy wiersz powstał, gdy miała 5 lat. Później publikowała w „Nowym wyrazie” i „Poezji”. Była również autorką tekstów piosenek, jak i również sama zajmowała się śpiewaniem. Zagrała jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa”. Ukończyła filologię słowiańska na UW w czasie której zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego. Przez wiele lat pracowała w biznesie, piastowała najwyższe stanowiska. W pewnym momencie postanowiła wycofać się i zająć się literaturą. Zadebiutowała powieścią „Dziewczyna z Ajutthai” w grudniu 2013 roku
    Autorka w powieści „Nie czas na miłość” zabiera czytelnika w podróż na Bałkany. Początek lat dziewięćdziesiątych na tym obszarze, to czas wojennej zawieruchy, której początek zarówno mieszkańców tych terenów, jak i bohaterów powieści całkowicie zaskoczył. Wieloletnie niesnaski i wzajemne nieporozumienia wybuchły z ogromną siłą. I na ich tle jest właśnie osnuta historia młodych ludzi, z głównymi bohaterami na czele: Chorwatki Jasminy i Serba Dragana, chłopaka o polskich korzeniach. Kochający teatr, sztuki Szekspira, studiujący aktorstwo, w pewnym momencie muszą porzucić swoje pasje by walczyć zarówno o przetrwanie, jak i swoją miłość. Wejście w dorosłość w ich przypadku będzie powiązane z walką o lepsze jutro, jak i ludzką zawiścią i politycznymi poglądami i przekonaniami.
   Muszę przyznać, że autorka świetnie przygotowała się do tego, aby tło historyczne było autentyczne i dostarczało dodatkowych wiadomości o tym, jakże trudnym czasie. Umiejętnie pokazuje go w sposób absolutnie nie komentujący i nie narzucający swojego punktu widzenia. Staje się obserwatorką zdarzeń, w których na pierwszy plan wysuwa się historia młodych ludzi, którzy zderzywszy się z tak trudną rzeczywistością, niejednokrotnie sami mają problem z jej akceptacją. Etniczna nienawiść , oblężone Sarajewo, nacjonalizm ojca Jasminy, intrygi matki Dragana, wszystko to sprawia, że młodzi ludzie muszą dosłownie walczyć o swoją miłość, o to aby mieć wspólną przyszłość.  Świetnym zabiegiem jest połączenie fabuły z dramatami Szekspira, i wzajemnie ich przenikanie. Powoduje to zdecydowanie kumulację emocji, które nie znajdują ujścia, tylko wybuchają z jeszcze większą mocą. Autorka tak dobrze wkomponowała fikcję literacką w prawdziwą historię krajów bałkańskich, że z trudem uświadamiany sobie, że nie wszystko naprawdę się wydarzyło. Wspaniali, charakterni główni bohaterowie, z jakże jednak słowiańską duszą budzą ogromną sympatię, opozycja jednak trzyma się mocno. Czy ich uczucie jest na tyle mocne, że nie podda się w obliczu prześladowania? Czy dramatyczne przeżycia i ingerencja postronnych osób nie będą na tyle silne, żeby zniszczyć to, co ich łączy? Dwa odmienne frontu walczące o to, by świat na moment zatrzymał się i pozwolił na chwilkę oddechu.

„Nie czas na miłość” to powieść o sile uczucia, nadziei i pasji. O losie, który potrafi nie tylko zaskoczyć, lecz  zniszczyć plany i marzenia, pozostawiając małą furtkę na nadzieję. I to właśnie dzięki niej, jak i swojej pasji, bohaterowie, z większym optymizmem i wiarą patrzą w przyszłość.
Agnieszka Walczak-Chojecka napisała powieść, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Wzrusza, zmusza do refleksji, wpływa na nasz sytem wartości. Zdecydowanie polecam.

,  

1 komentarz:

  1. Ja również polecam tę książkę na jej okładce. Nie mogę doczekać się kolejnej części.

    OdpowiedzUsuń