niedziela, 26 marca 2017

Atlas przygód zwierząt -Emily Hawkins, Rachel Williams
       Muszę przyznać, że jestem coraz bardziej zauroczona tytułami, które proponuje ostatnio Nasza Księgarnia swoim najmłodszym czytelnikom. I ten oto atlas zwierząt, również całkowicie podbił moje serce. Ogromne wydanie w twardej oprawie z barwną, interesującą okładką, już samym swoim wyglądem przyciąga uwagę. Nie zawodzi również jego zawartość. Autorzy zapraszają nas w podróż przez siedem kontynentów w celu obserwacji i poznania różnych gatunków zwierząt. Dowiemy się jak zwierzęta radzą sobie w przyrodzie, jakie odbywają wędrówki, jakie mają zwyczaje i które z nich są najodważniejsze. Ogromnie dużą rolę odgrywają tu ilustracje Lucy Letherland, ogromnie barwne i szczegółowe, niejednokrotnie w sposób żartobliwy przedstawiają przedstawicieli poszczególnych gatunków. Książka jest ogromnie przejrzysta, każdy kontynent potraktowany bardzo dokładnie, a mnóstwo ciekawostek zdecydowanie poszerza wiedzę o zwierzętach nie tylko dzieciom ale i też starszym czytelnikom. 


Wędrówkę zaczynamy w Afryce, miejscu zdumiewających zjawisk w świecie przyrody. To na jej terenie występuje ogromna różnorodność zwierząt, które wypracowały własne sposoby na przetrwanie np. antylopy gnu potrafią przemierzyć nawet 3000 kilometrów w ciągu roku w poszukiwaniu wody i świeżej trawy, która jest jej głównym pokarmem. Autorzy, na każdej stronie umieścili dużo interesujących ciekawostek, niejednokrotnie świetnie zilustrowanych. Uważam tylko, że książka ma jedną zdecydowaną wadę. Jak zacznie się ją przeglądać, zdecydowanie traci się poczucie czasu i łatwo zapomnieć o reszcie świata, a co za tym idzie, o naszych bieżących obowiązkach. Wiadomo przecież, że podróże nie tylko kształcą ale i zabierają jakiś odsetek czasu, ale w tym wypadku jakże pożytecznie wykorzystanego.


   Uważam, że bardzo dobra była w przypadku tej książki współpraca pomiędzy autorami a ilustratorem. Dużo wiadomości, jest bardzo świetnie przedstawionych graficznie, dzięki czemu w podróż ze zwierzętami mogą wyruszyć już najmłodsze dzieci. Mało tego, wszyscy mają do wykonania pewne zadania, które nie tylko ćwiczą wzrok i spostrzegawczość (wyszukać pewne elementy wcale nie jest łatwo) ale też i pozwalają na łatwiejsze przyswajanie wiadomości. Ogromnie ważne są dla mnie w tym opracowaniu kolory ilustracji. Nie mamy tu do czynienia z tak modnymi stonowanymi barwami leż żywymi, intensywnymi kolorami, odzwierciedlającymi autentyczne umaszczenie zwierząt jak i charakterystycznymi dla danego kontynentu, co świetnie pozwala np. określić temperaturę powietrza panująca na danym obszarze.
   „Atlas przygód zwierząt” wprowadza dziecko w autentyczny świat fauny, zaprasza do fantastycznej podróży , w czasie której odkryje ono setki szczegółów i uzyska dużo wiadomości. Wspaniała lektura dla całej rodziny. Zdecydowanie polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz