piątek, 24 marca 2017

Wróżba - AGNETA PLEIJEL

    Agneta Pleijel to szwedzka poetka, dramatopisarka, powieściopisarka oraz tłumaczka. Ogromnie znana u siebie w kraju, w Polsce, pomimo wydanych kilku powieści, zdecydowanie mniej. Ponieważ ogromnie lubię twórczość pisarzy skandynawskich, z  ciekawością sięgnęłam po ten tytuł. Okazało się, że jest to nie tylko fikcja literacka ale również swego rodzaju autobiografia. Narratorka „Wróżby” dorasta w dość specyficznej rodzinie. Ojciec profesor, wykładowca matematyki, matka pianistka, zupełnie nie spełniona zawodowo, nie potrafią swoim trzem córkom stworzyć kochającego, ciepłego domu. Konflikt między rodzicami mało, że ma ogromnie negatywny wpływ na ich dzieci, to są one dodatkowo wplątane w rozgrywki między nimi. Ich dzieciństwo to brak poczucia bezpieczeństwa, strach, poczucie winy, stopniowy zanik jakichkolwiek pomiędzy nimi relacji. Główna bohaterka zrozumienie znajduje u swojej ciotki, to u niej może zadawać pytania, tu ma przyzwolenie na swoje hobby, tu nie czuje się niechciana i niepotrzebna. Cała jednak sytuacja rodzinna zdecydowanie ją przerasta. Dziewczynka, traci poczucie sensu życia, wiarę w cokolwiek , staje się coraz bardziej samotna. Ogromnie wrażliwa, jeszcze bardziej stara się izolować od rodziców. Oni zupełnie nie zauważają problemów i cierpienia swoich córek, zamknięci w chorym związku. 
    „Wróżba” to nietuzinkowa, bardzo prawdziwa powieść, choć porusza temat częsty w literaturze, szukania swojej życiowej drogi, to jej główna bohaterka daleka jest od jakichkolwiek schematów. Autorka ma swój specyficzny sposób prowadzenia narracji. Pisze bardzo prostymi, krótkimi zdaniami tak charakterystycznymi dla osób, którym przy mówieniu brakuje tchu. Świetnie to odzwierciedla odczucia małego dziecka, które stopniowo, powoli wchodząc w dorosłość, ma problem z własną tożsamością, akceptacją własnego, zmieniającego się ciała. Można stwierdzić, że powieść ta jest niebywale „dziewczyńska” jednak problemy w niej zawarte są zdecydowanie ponad czasowe i dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Czy główna bohaterka poradzi sobie z zakłamaniem otoczenia, odnajdzie się w dorosłym życiu i czy potrafi z niego czerpać radość ? 
  Muszę przyznać, że powieść ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Z pozoru lekko chaotyczna i chłodna, w rezultacie aż kipi od emocji i wzbudza je u czytającego. Mozolny proces dorastania głównej bohaterki i jej walki o odnalezienie swojej drogi życiowej, tak naprawdę nigdy się nie kończy. Tytułowa wróżba, którą otrzymała jej ciotka staje się pewnego rodzaju drogowskazem, nie do końca jednak wykorzystanym. Lata dzieciństwa kładą się cieniem na całe życie bohaterki. Czy kiedykolwiek się z niego wyzwoli? Zdecydowanie polecam. 

http://bookmaster.com.pl/
http://bookmaster.com.pl/ksiazka-wrozba-agneta,pleijel-1631633.xhtml
http://bookmaster.com.pl/szukaj-Agneta+Pleijel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz