niedziela, 16 kwietnia 2017

Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów - Katarzyna Majgier

   Kocham moje miasto i jak widzę powieść, której fabuła toczy się w Krakowie, staram się po nią sięgać. Czasy Młodej Polski to okres obfitujący zarówno w wydarzenia artystyczne jak i mnogość różnorodnych artystów. W powieści jednym z nich jest Florian należący jednak do najbiedniejszej warstwy społecznej. Jego majątkiem jednak jest ogrom pomysłów, które chciałby zrealizować, czy jednak los będzie mu sprzyjał? 
Autorka prowadzi fabułę z reguły dwutorowo, choć momentami aż trudno połapać się w ilości bohaterów i ich życiowych dróg. Tak jak i początkowo nie sam Kraków stanowi tło wydarzeń. W niedaleko od niego leżącej wsi, w pięknym dworku służąca Zosia, pomimo tego, że w planach ma ślub, zostaje zhańbiona przez pana domu i wyrzucona na bruk przez jego żonę. Cóż ma począć bez oparcia i pieniędzy? Wyrusza do Krakowa, do krewnej, wierząc, że tam znajdzie kąt i możliwość znalezienia pracy. 
Jednak los często lubi płatać figle i życie niektórych potrafi odwrócić do góry nogami. Tak i dzieje się w powieści. Testament, jaki spisuje zamożny, mieszkający na ulicy Grodzkiej,Teodor Lutoborski wzbudza powszechne zdumienie. Jak jego treść wpłynie na życie obdarowanych? Czy potrafią wykorzystać otrzymaną szansę? 
Jeśli ktoś lubi sagi, tajemnice rodzinne i zagadki to powieść ta absolutnie powinna spełnić ich oczekiwania. Fantastycznie nakreślony klimat ówczesnego Krakowa, jego pewna magia jak i niestety ciemniejsze strony, to ogromny atut tej powieści. Autorka skrupulatnie przedstawia nam też jego mieszkańców. Bardzo zróżnicowane warstwy społeczne, tak naprawdę tworzące zamknięte kręgi, z których mało kiedy można było się wydostać, chyba, tylko spaść niżej. Awansy zdarzały się bardzo rzadko a i często było okupione ciężką pracą czy też wieloma pomówieniami. 
Fantastyczne portrety psychologiczne bohaterów, ich życiowe perypetie pełne niespodziewanych zwrotów, a także wnikliwe studium społeczności zarówno miejskiej jak i wiejskiej, wszystko to niebywale przykuwa uwagę czytelnika. Również pewna nieprzewidywalność fabuły dodaje jej niewątpliwego uroku. 
  Cóż bywały to czasy, kiedy służba mogła wchodzić do domów tylko kuchennymi drzwiami. W powieści stają się one pewnym symbolem ogólnej obłudy i fałszu. Choć wyczuwamy momentami ironię, to przedstawione sytuacje wydają się jak najbardziej prawdziwe. Nie da się ukryć, że tak właśnie wtedy zachowywano się, ci którym wydawało się, że są lepsi od innych stanowili pewne zasady, bardzo często po prostu niesprawiedliwe. „Kuchennymi drzwiami” to interesująca powieść obyczajowa, z bardzo ciekawym tłem historycznym i fantastycznymi bohaterami. Polecam każdemu kto lubi niebanalne historie i potrafi cierpliwie czekać na ich dalszy ciąg. Osobiście nie za bardzo mi to wychodzi i szukałam już informacji w internecie kiedy w końcu ten drugi tom?? 

http://bookmaster.com.pl/ksiazka-kuchennymi,drzwiami,tom,1,gra,pozorow-majgier,katarzyna-1598388.xhtml
http://bookmaster.com.pl/szukaj-Majgier+Katarzyna

http://bookmaster.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz