sobota, 3 marca 2018

Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury - Kate Baker, Zanna Davidson

    Natura zawsze potrafiła zafascynować i zadziwić. Często przeczy twierdzeniom, że coś wydaje się zupełnie nierealne i nie może istnieć w takiej postaci. Najnowsze kompendium wydane przez Naszą Księgarnię to zbiór fantastycznych jej osiągnięć z zakresu „naj” w przyrodzie, czyli jej cudów i rekordów.
I tak dowiemy się jakie są najdłuższe migracje zwierząt i tu bezapelacyjnym zwycięzcą jest rybitwa popielata, która przemierza 96 000 km. Poznamy najwyższe, najgrubsze, największe i najstarsze żywe drzewa, największe zwierzęta lądowe i motyle, czy najgorętsze, najzimniejsze, najsuchsze, największe miejsca na Ziemi. Oczywiście nie zabraknie też wiadomości o dinozaurach, układzie słonecznym czy oceanach.
Książka polecana jest dla dzieci od lat 10 i myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na to, że dobrze czytając ją, mieć już pewne wiadomości z zakresu otaczającego nas świata. Jeśli chodzi o stronę graficzną to ilustrator Page Tsou postarał się, by czytelnik biorąc ją do ręki poczuł się jak w dobie bez komputerów i elektroniki. Jego rysunki przypominają te, jakie możemy spotkać w dużo starszych wydaniach, kiedy to każdy egzemplarz traktowany był jak dzieło sztuki. Dlatego też i kolorystyka jest mocno stonowana, tak jakby autorzy chcieli postawić nacisk na słowo pisane.              Bardzo lubię takie książki, do których zerkając dzień po dniu wynajdujemy wiadomości, które nam wcześniej umknęły. To jedna właśnie z tych pozycji, można ją czytać z doskoku, otwierając na dowolnej stronie a i tak przykuje naszą uwagę na dłużej. Jest to świetna pomoc dydaktyczna zarówno dla tych ciekawych świata jak i tych, którym poznawanie go przychodzi z większym trudem. Wiele wiadomości zadziwi, zaskoczy nie tylko młodego czytelnika. Taka uniwersalność w odbiorze to mocny atut tego opracowania. Uczymy się przecież przez całe życie a natura lubi zaskakiwać. Polecam również wszystkim tym, którzy lubią razem z dzieckiem poznawać otaczający świat.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz