czwartek, 24 kwietnia 2014

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach

   Ogromnie trudno napisać tak test, aby podobał się zarówno dzieciom, ich rodzicom i jeszcze zadowolił nauczycieli. Takiego wezwania podjęła się Grupa Wydawnicza Publicat , która wydała zbiór opowiadań znanych polskich pisarzy „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy dzieciom”. Teksty przeznaczone są od lat sześciu i podejmują temat wartości, o których dosyć trudno rozmawiać z młodymi czytelnikami. Przy obecnym pędzie życia , ciężko jest z powodu coraz większego braku czasu ,zarówno dorosłych jak i dzieci podjąć się rozważań na tematy, które zarówno potrzebują dłuższego wprowadzenia , jak i nieraz opisowo są bardzo trudne do wytłumaczenia.
   Tego wyzwania podjęli się znakomici autorzy i powstały opowiadania o szczęściu (A. Onichimowska), uczciwości (A. Frączek), samodyscyplinie ( A. Sójka), pięknie (E. Piotrowska), odpowiedzialności( I. Landau), sprawiedliwości (J. Krzyżanek), przyjaźni (L. Fabisińska), miłości (M.Przewoźniak), odwadze ( M.E. Letki), dobroci (N. Usenko), szacunku (P Beręsewicz) i mądrości. (R. Jędrzejewska – Wróbel). Teksty ich są dosyć sporej treści, która z powodzeniem sama w sobie wystarczałaby na małą książeczkę.
Najważniejsze w tych historiach jest to, że opowiadają świat widziany oczami dziecka. Mamy tu dylematy i frustracje z którymi nie umieją sobie poradzić, zarówno chłopcy jak i dziewczynki.. Poruszane tematy opisane są w sposób lekki i dowcipny, dzięki czemu są zdecydowanie lepiej przyswajane przez dzieci.    Mojemu synkowi bardzo podobał się rozdział poświęcony miłości, a w szczególności o tym uczuciu w stosunku do taty. Myślę, ze każde dziecko znajdzie tu tekst dla siebie, ponieważ są one bardzo obrazowe, napisane w sposób trafiający do młodego czytelnika , i zdecydowanie poruszą też różne struny u dorosłych. Opowiadania są świetne też z innego powodu. Gdy zaczynamy któreś czytać, to zastanawiamy się o jakiej to sprawiedliwości będzie, jeśli w tytule jet jeszcze patyk, Pola, dwa siekacze i dziurki w waflu, lub jak się ma szacunek do tytułowego udka kurczaka czy też uczciwość do łaciatej , psiej wierności. Daje jednak słowo, że wszystko do siebie świetnie pasuje.
Książka jest ogromnie zabawnie zilustrowana przez Elżbietę Kidacką. Jej rysunki świetnie wzbogacają treść i pomagają w jeszcze lepszym utożsamianiu się z bohaterami.
    Mnie osobiście te opowiadania ogromnie przypadły do gustu. Nie ma w nich patetyczności, a jednak poruszane tematy zdecydowanie nie są łatwe. Nieraz sami dorośli starają się zapominać o niektórych wartościach np. uczciwości czy szacunku i myślę, że znakomicie, jeśli pośrednio mogą również i sobie przypomnieć o ich wielkim znaczeniu.
Bohaterowie opowiadań są niebywale sympatyczni i co najważniejsze ogromnie realni. Łatwo sobie wyobrazić np. Klaudynę, która nie chciała grać w reklamie bo nie lubiła cebulowych czipsów, czy też Asię, która marzyła o własnym piesku i myśląc o nim rysowała wiele jego portretów.
Zdecydowanie polecam „12 ważnych opowieści” jako miłą a ważną lekturę domową , jak i zarówno bardzo przydatną pomoc na różnorakie zajęcia z dziećmi w przedszkolu czy tez w szkole.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz