wtorek, 1 kwietnia 2014

Robot Robert – Zofia Stanecka

   „Robot Robert” to jeden z tomów serii „Czytam sobie” trzypoziomowego programu wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Tytuł ten należy do poziomu drugiego – składam zdania. W tekście wykorzystuje się 800 – 900 wyrazów, są tu już dłuższe zdania, także złożone, występują elementy dialogu. Używa się 23 podstawowych głosek oraz „h” dodane są również ćwiczenia sylabizowania.
Seria opracowana jest przez metodyków i zawiera świetne, wciągające historie pisane dużą czcionką. Patronatem honorowym jest Biblioteka Narodowa.
„Robot Robert” to bajka autorstwa Zofii Staneckiej, której wielką fanką jestem od dawna. Moje serce podbiła serią książeczek o Basi, (np. Basia i biwak, Basia i plac zabaw, Basia i pieniądze) a zawładnęła nim zupełnie dzięki tytułowi „Świat według Dziadka”, dzięki któremu wzruszyłam się razem z synkiem ogromnie a na dodatek nauczyliśmy się robić pyszne kakao. Bardzo ciekawą jej powieścią jest również „Księga Ludensona”.
    Robert powstał w świetnej fabryce dyrektora Polikarpa jako świetny robot do brudnej roboty czyli najogólniej do sprzątania. Był ulubionym produktem dyrektora. W zakładzie tym produkowano różnego rodzaje roboty, najczęściej z surowców wtórnych : była tam Klara , która pomagała przy pracy biurowej, Marcela - dyrektorka hali , czy też zepsuty robot, który cały czas spał. Jak do tej pory roboty w literaturze kojarzyły mi się tylko z „Bajkami Robotów” Lema, tu jednak mamy urządzenie robione z gumy , drewna, worka, papieru piłki, słomki czy kordonka. Robert miał za zadanie codziennie wysprzątać pięknie fabrykę. Wykonywał to ogromnie dokładnie, z pieczołowitością i dyrektor Polikarp zawsze go za to ogromnie chwali i często nawet podgląda jak bardzo on jest dokładny w czasie wykonywanej pracy. Jednak pewnego dnia robot zatęsknił za światem i postanowił wyjechać na urlop. Gdzie pojechał a najważniejsze co z tego wynikło zapraszam już do lektury.
    Autorka w niewielkiej sumie treści porusza ogrom problemów. Najważniejszym z nich jest chyba nie docenienie czyjeś pracy, jak to w życiu też często bywa, bardziej zauważamy i zwracamy uwagę na pracę kogoś, kogo nagle zabraknie. I tak właśnie tutaj się stało . Po wyjeździe Roberta stało się oczywiste, że tak naprawę można go zastąpić w pracy ale naprawdę nikt nie zastąpi samego Roberta. Innym problemem jest prawo do odpoczynku, urlopu. Nie można nikogo zmuszać do pracy bez możliwości przerwy. Każdy nawet maszyna powinien mieć chwilkę spokoju. I najważniejsza sprawa dotyczy uczucia przyjaźni tak nietypowej, bo łączącej robota z człowiekiem, ale jak widać jak najbardziej możliwej.
Książeczkę pięknie ilustrowała Emilia Dziubak Debiutowała ona autorską książką dla dzieci „Gratka dla małego niejadka”. Dyrektor Polikarp i cała gama robotów przez nią stworzonych to przesympatyczne postacie, na których widok czytelnik zupełnie się bezwiednie się uśmiecha. Jej rysunki ilustrują jedną z najbardziej uroczych bajek jaką jest „Mysia orkiestra” Doroty Gellner.
    W tej książeczce -”Robot Robert”- mamy również Dyplom sukcesu w nagrodę dla młodego czytającego, jak i wspaniałe naklejki z napisami : Sprzątanie to wyzwanie, czy też Jestem mistrzem. Młody człowiek na pewno świetnie je wykorzysta w zabawie czy też w inny znany sobie sposób.
Zapraszam w troszkę mechaniczny świat a jakże pełen ludzkich uczuć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz