wtorek, 9 lipca 2013

WIelki dramat Zizi - tekst i ilustracje Anita Głowińska - Fantastyczna seria do kieszonki

Wydawnictwo Media rodzina . Przedział wiekowy od 5-do 8 lat   "Wielki dramat Zizi"i to pierwszy tom serii

         Od razu rzuca się w oczy ciekawy format książeczki, świetnie się ją trzyma w ręce. Autorka, która jest również ilustratorką, bardzo dokładnie zadbała o całość graficzną . Mamy tu strony z wesołymi rysunkami i dużymi ,drukowanymi literami, z którymi dziecko uczące się czytać łatwo sobie poradzi. Ciekawa charakterystyka bohaterów sprawia, ze chętnie wgłębiamy się tekst opowieści. Tytułowy dramat Zizi faktycznie okazuje się jej wielkim problemem, w którym jej przyjaciele Maks i Kapsel pragną jej pomóc.
      Wszystko czyta się i ogląda bardzo dobrze do momentu kiedy....no właśnie. Tak do chwili, kiedy się w tekście pojawia za dużo : glutów. W pewnym momencie nawet synek, który uwielbia tego tego typu bajki i nie widzi w ogóle w takich opisach problemów , sam stwierdza - bleee, obrzydlistwo, nie czytaj już.. Hi, hi, doznania słuchowe i wizualne okazały się silniejsze od niego.
W ogóle, temat przedstawiony pod koniec powieści, jest przez autorkę mocno przejaskrawiony, co ma ośmieszyć dane osoby w tekście. Jednak ten sposób jest np. dla 7- latka jeszcze nie do końca zrozumiały, musiałam sporo dziecku tłumaczyć. Być może starsze dziecko poradzi sobie z tym doskonale.
    Ogólnie książka porusza temat przyjaźni, tak ważnej dla młodego czytelnika, dotyka takich emocji jak smutek, poczucie inności, czyli jest lekturą jak najbardziej wskazaną. Również wydawnictwo postarało się, aby książka, wizualnie bardzo się podobała.
     Dlatego myślę, że najlepiej jak sami sprawdzicie, może ja jestem przewrażliwiona?

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz