czwartek, 4 lutego 2016

Elena Kedros "Legenda Robinii"- Wydawnictwo Akapit Press -przedpremierowo

 

   Na co czekają z ogromną niecierpliwością dzieci? Na swoje urodziny i prezenty. Piętnastoletnia Robinia otrzymuje od rodziców piękny, wykonany przez nich łuk a od brata, znaleziony przez niego, tajemniczy medalion. Jej radość nie ma granic. Dziewczynka nie może doczekać się, kiedy będzie mogła w końcu udać się do zakazanego lasu i sprawdzić jak w praktyce będzie sprawował się łuk. W końcu będzie mogła oddalić się od osady ponad sto jeden kroków. Pełna wrażeń ma problem z zasypianiem, tuli do siebie prezenty i cieszy się na nadchodzący, nowy dzień. Jednak następne godziny to chwile pełne smutku i rozpaczy. Osada zostaje zaatakowana i całkowicie spalona, rodzice dziewczynki giną a brat zostaje porwany przez nieznanych rycerzy. Robinia przysięga, że pomści śmierć swoich rodziców i będzie szukać niegodziwych sprawców tragedii.
   Muszę przyznać, że pierwsze rozdziały książki przeczytałam w mgnieniu oka i ogromnie spodobała mi się zarówno treść jak i opis postaci.
Główna bohaterka to osoba bardzo charakterna, uparta i już od pierwszych stron widać, że będzie dążyć do celu, mimo że droga może okazać się bardzo trudna. Nie poddaje się, tylko metodycznie planuje dalsze poczynania. Nie ma pojęcia co może ją spotkać w lesie ale pomna nauk, otrzymanych od rodziców, przygotowuje się bardzo solidnie.
   Akcja powieści jest bardzo dynamiczna, przedstawione wydarzenia wydają się ogromnie realne, przez co budzą u czytelnika moc emocji. Oczywiście, narzuca się pewne skojarzenie z Robin Hoodem ale powieść zawiera bardzo dużo innych, przyciągających elementów. Kim są tajemniczy rycerze z symbolami czerwonego smoka? Dlaczego Pilippe jest tak dla kogoś ważny, że darowano mu życie?
Czy tym razem dobro pokona zło?
   Ciekawym uzupełnieniem są notki tłumaczące i obrazujące znaczenie takich nazw jak np. łuk, rycerze czy Wielka Droga Północy. Dzięki temu, młody czytelnik jeszcze bardzie może wcielić się w co prawda biernego bohatera powieści ale jakże zorientowanego w temacie. Ogromnie cieszy , że wydawnictwa oferują coraz większy wybór ciekawych tytułów również dla młodzieży a ich tematyka jest tak zróżnicowana. Bardzo miło wrócić do powieści z elementami przygodowo- awanturniczymi, które mało że są po prostu ciekawe, to pośrednio zmuszają czytelnika do poszerzenia jego wiedzy na temat historycznego tła wydarzeń.
Czy Robinia odnajdzie się w nowej rzeczywistości, sama, bez opieki kochających rodziców? Zapraszam do lektury.

2 komentarze:

  1. Niestety nie mam w rodzinie nikogo takiego, komu mogłabym polecić powyższą książkę. Ja natomiast wolę nieco ''doroślejszą'' literaturę, taką 18+ :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeważnie nie lubię ilustracji bohaterów na okładkach, ale od tej nie można oderwać wzroku! Niby wydaje się być skierowana dla młodszych czytelników, ale ja bardzo chętnie bym po nią sięgnęła ^^
    Już nie mówiąc o tym, że uwielbiam Robin Hooda - związane z nim filmy, opowieści - sama jego osoba od zawsze mnie intrygowała. Muszę kiedyś przemyśleć zakup tej książki :)

    LimoBooks :)

    OdpowiedzUsuń